• АНАСТАСІЯ ЯРОСЛАВНА (АГМУНДА)

  Історична довідка

  В історичній літературі склалося досить стале уявлення про родину князя Ярослава Володимировича, прозваного Мудрим. Воно сформувалося на протязі ХІХ – ХХ ст. і базується не лише на відомостях з давньоруських літописів, а і на надрукованих в західноєвропейської історіографії документах, щодо зв’язків князівської родини з королівської  родини з королівськими домами Франції, Норвегії, Угорщини.

  Відомо, що під час «князювання у Новгороді Ярослав був одружений і мав сина – первістка Іллю, який помер у підлітковому віці»1. Від другого шлюбу Ярослава з Інгігердою – Іриною,дочкою шведського короля Олафа народилося шість синів і три дочкою.

  Літописи повідомляють лише про синів Ярослава та Інгігерди.

  М.М. Карамзін зауважив, що «Нестор совсем не упоминает о дочерях Ярославовых; но достоверные летописцы чужестранные именуют трех: Елизавету, Анну и Анастасию, или Агмунду»2 Роки їх народження не відомі. Однак більшість вчених вважає, що старшою була Елизавета, за нею Анна й Анастасія.

  М.Каргер зауважив, що джерела, введені до наукового обігу М.М. Карамзіним, зробили можливим «с достаточной уверенностью установить не только факт существования у Ярослава трех дочерей – Елизаветы, Анны, Анастасии, но и ряд фактов, когда они, покинув родину, переселились к своим мужьям ».3

  Л.Є. Махновець у примітках до Літопису руського припускає, що старшою дочкою Ярослава була Анастасія (Агмунда), середньою – Елизавета (Еллісав), молодшою – Анна .

  Більш всього відомостей збереглося про Анну Ярославну яка, взявши шлюб з Королем Франції Генріхом І, стала королевою Франції і залишила помітний слід в історії країни. Анні присвячено чимало наукових праць є навіть художні твори.

  Про Елизавету Ярославну відомо, що у 1047році вона стала дружиною норвезького короля Гаральда І Гардрода.

  Значно менше відомостей збереглося в історичних джерелах про Анастасію Ярославну, третю дочку Ярослава Мудрого. З Угорським королем Андрієм І Анастасія познайомилася при київському дворі.

  Щодо перебування Андрія при дворі Ярослава цікаві відомості та міркування наводить у своїй статті «Брачные союзы ближайших потомков святого князя Владимира» Л.М. Сухотін.  Він вважає, що стосунки між Київським та угорським дворами існували ще до Володимира. Є припущення, що Святослав був одружений з угорською княжною і вона була матір’ю старших братів Володимира.

  Шлюб дочок Володимира з найближчими родичами першого угорського короля св. Стефана повинен був зміцнити ці зв’язки. Після вигнання з батьківщини племінники св. Стефана Андрій, Бела та Леванта спочатку виїхали до Польщі, а звідти Андрій та Леванте – на Русь, де прожили довгий час при дворі Ярослава.

  Коли Андрія було обрано королем, він одружився з Анастасією. Найвірогіднішою датою цієї події вважається 1047р.  Як зазначає О. Луговий, король Андрій був ревним прихильником папи римського Льва ІХ. Отже після смерті Ярослава й поділу церков Анастасія Ярославна охрестилася за латинським обрядом з імя’м Агмунда і так відома угорській історії.

  Від шлюбу з Андрієм народився син Шолом І. З іменем Анастасфї пов’язується  заснування монастирів у Вишеграді та Пормові «До наших днів на озері Балатон на півострові Тихень збереглася могила Андрія !. Припускають, що Анастасія була похована разом із ним у королівській усипальниці».4

  С.О. Висоцький повідомляє, що « за деякими писемними джерелами, разом з Анастасією до Угорщини переселилося багато її співвітчизників. Так, у грамоті угорського короля Гейзи ІІ, написаної1058р., згадується герцог Домослав, який жив при Андрії. Слов’янське ім’я цього вельможі дає підстави думати, що він був одним з близьких до Анастасії осіб, котрі приїхали з нею до Угорщини з Києва»5.

  Примітки:

  1.      С.О.Висоцький. Княгиня Ольга і Анна Ярославна – славні жінки Київської Русі. К., 1991,с.54.

  2.      Н. М. Карамзін. История государства Российского, т.ІІ, СПб, 1842, с.18.

  3.      М.К. Каргер. Портреты Ярослава Мудрого и его семьи в Софии Киевской. В кн. Ученые записи ЛГУ, №160. Серия исторических наук, вып.20 ,Л-д, 1954, с. 171.

  4.      О.Козуля. Жінки в історії України. К., 1993, с.19.

  5.      С.О.Висоцький. Про що розповіли давні стіни. К.,1978, с. 99.

  Література:

  1.      Висоцький С.О. Про що розповіли давні стіни. К., Наук.думка, 1978.

  2.      Висоцький С.О. Княгиня Ольга і Анна Ярославна – славні жінки Київської Русі. К., Наук.думка, 1991.

  3.      Каргер М.К. Портреты Ярослава Мудрого и его семьи в Софии Киевской. В кн. Ученые записи ЛГУ, №160. Серия исторических наук, вып.20 ,Л-д, 1954.

  4.       Карамзін Н. М. История государства Российского, т.ІІ, СПб, 1842.

  5.      Козуля О. Жінки в історії України. К., 1993.

  6.      Літопис руський. К., Дніпро,1989.

  7.      Луговой Ол. Визначне жіноцтво України К., Дніпро, 1994.

  8.      Сухотин Л.М. Брачные союзы ближайших потомков святого князя Владимира. Владимирский сборник в память 950 – Крещения Руси. Белград, 1938.

  Довідку складено ст. науковий співробітник Шевченко Т.М.

..oberursel.de.. Es ist alles sehr gut für Sie sprechen, Babette, zur website versetzte aber Sie wissen sehr wohl, dass in Ihrem Zustand Sie auf der Straße an irgendwelchen Schmooes sinken! Sam rief. Ich selbst geht für 65 Jahre noch, und ich glaube, ich könnte weiterhin Aber Doktor Eichendorfer http://www.oberursel.de/cialis-kaufen-guenstig-deutschland/ sagt propecia 0.5 mg Babette begann.
© 2010 «Міжнародний благодійний
фонд імені Ярослава Мудрого »
Разработка сайта -
Activemedia
играть онлайн гта5 игра спанч боб губка квадратные штаны виагра купить онлайн онлайн игра копатель 2